Porady:

Drewniana podłoga w kuchni, salonie czy warto?

Pierwsze skojarzenie jakie przywodzi na myśl drewno to ciepło domowego zacisza. Od wielu dekad niezmiennie stanowi wdzięczny surowiec wszechstronnie wykorzystywany do produkcji różnych elementów wystroju wnętrz, stolarki otworowej czy konstrukcji budowlanych. Niestety ma ono opinie surowca nietrwałego jeżeli chodzi o estetykę. Użytkownicy narzekają również na jego trudne utrzymanie. Dlatego inwestorzy nierzadko stawiają sobie pytanie: Drewniana podłoga w kuchni, salonie czy warto?

Drewniana podłoga do kuchni czy warto?

Drewno stanowi jeden z najstarszych i jednocześnie najbardziej wdzięcznych materiałów wykorzystywanych w domach. Wyróżnia się naturalnym ponadczasowym pięknem współgrającym doskonale z wieloma aranżacjami wnętrz. Jednak czy warto zostać posiadaczem drewnianej podłogi w kuchni? Decydując się na podłogę z tego naturalnego surowca w kuchni absolutnie należy pamiętać o trafnym wyborze gatunku drewna, a także odpowiedniej impregnacji i właściwej pielęgnacji.

Drewno nieustannie było obecne w kuchni i mimo silnej konkurencji w postaci płytek czy elastycznych wykładzin wciąż powraca w nowych odsłonach.Obecnie dostępnych jest mnóstwo wzorów kolorów i struktur drewnianych podłóg od desek z litego drewna po parkiety, mozaikę czy drewniane panele. Niewątpliwie są one narażone na łatwe zalanie, zaplamienie oraz uszkodzenia mechaniczne z tego powodu należy uważnie dobrać konkretny gatunek drewna odznaczjący się właściwościami odpowiednimi do naszych potrzeb. Przykładowo podejmując decyzję o wyborze deski litej do kuchni należałoby zwrócić uwagę czy zostały wykonane z gatunków odpornych na wilgoć takich jak buk, dąb czy klon. Ważne też by użyte drewno cechowała wysoka jakość o jednolitej barwie, pozbawione sęków, posiadające równe usłojenie. Jak widać właściwy dobór podłogi drewnianej wcale nie jest taki oczywisty a tym bardziej prosty.

Drewniana podłoga w kuchni stanowi swego rodzaju powracający trend wpisując się w obecny kanon wielu wnętrz nowoczesnych mieszkań. Doskonale komponuje się z kuchnią w stylu klasycznym jak również otwartym, charakteryzującym się spójnością ze strefą dzienną pozwalającą na uzyskanie większej przestrzeni. Jednak żeby usyskać oczekiwany efekt naszej wymarzonej drewnianej podłogi w kuchni nie wolno zapomnieć odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ mimo swojej trwałości zaniedbane drewno łatwo ulega zniszczeniu. W związku z tym należy pamiętac, że drewniana podłoga w kuchni stanowi nie tylko ładny i praktyczny element wystroju wnętrza, ale także wymagający wiele zaangażowania.

Drewniana podłoga w salonie

Wśród powszechnej opinii krąży wiele zarówno faktów jak i mitów na temat drewnianych podłóg według, niektórych drewno szybko się niszczy, a przecież wiadomo że było już stosowane od wielu setek lat w izbach naszych przodków. Inni argumentują swoje nieprzychylne zdanie dotyczące drewnianych podłóg tym, że są drogie oraz ciężko je utrzymać w czystości. Jednak kiedy porównamy parkiet z drewna do paneli o wysokiej klasie otrzymamy dość zbliżone kwoty cenowe. Natomiast w kwestii czystości drewnianą podłogę, jak każdą należy przede wszystkim regularnie odkurzać oraz myć wodą z odpowiednimi środkami czyszczącymi. Dlatego przed decyzją o inwestycje w drewno należy postawić sobie pytanie: Drewniana podłoga w salonie, czy warto w nią zainwestować?
 

Zdj. 1 Drewniana podłoga w salonie to przede wszystkim ponadczasowy styl.

 

Zdj. 2 Piękno drewna można zatrzymać na lata poprzez odpowiednią pielęgnację.
 

Niewątpliwie drewno na podłodze będzie przykuwającym uwagę elementem, szczególnie w przestronnych, nowoczesnych salonach. W pierwszej jednak kolejności należałoby dokładnie przemyśleć czego oczekujemy i jaki rodzaj drewna doskonale spełni rolę odpowiedającą naszym potrzebom. Szeroka oferta podłóg drewnianych do salonu umożliwia znalezienie niemalże idealnego rozwiązania. Znaczącą kwiestię w odpowiednim wyborze odgrywa także cena oraz jakość drewna co również warto wziąć pod uwagę decydując się na drewno w salonie. Drewniana podłoga w salonie niepodważalnie stanowi element dekoracyjny sam w sobie jednak trzeba także pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji oraz użytkowaniu aby cieszyć się jej żywotnością przez długi czas.

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie czy warto inwestować w podłogę drewnianą nie jest możliwa, bowiem drewniana podłoga w kuchni czy salonie stanowi kwestię indywidualną. Nie od dziś wiadomo, że każdy znas dokonując wyborów kieruje się zupenie innymi kryteriami. Na pewno trzeba brać pod uwagę fakt,że piękno drewnianej podłogi jest ponadczasowe i jak żaden materiał podłogowy wprowadza do naszego domu duch ekologii.