Porady:

Jak optycznie powiększyć wąski pokój, małą łazienkę - sposoby na niewielką przestrzeń

Urządzanie małych mieszkań nie należy do łatwych zadań, bo każdy detal musi być starannie przemyślany, co dotyczy zarówno funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń, jak i designu. Jak optycznie powiększyć wąski pokój, małą łazienkę, niewielką sypialnię, aby „rozciągnąć” dostępny metraż? Trików jest dużo, trzeba je tylko umiejętnie wprowadzić w czyn.

Gra kolorem
Nawet laik wie, że ciemne kolory i mały metraż to fatalne połączenie, bo niewielka przestrzeń w czerniach czy brązach stanie się jeszcze mniejsza. Czy nieuchronnie skazuje to właścicieli małych mieszkań na biele? Absolutnie nie! Aby optycznie powiększyć małe pomieszczenie, możemy sięgnąć po dowolne pastelowe kolory, które odbijają światło. Śmiało możemy więc zestawiać biele, beże, ecru, róże, lawendy czy szalenie ostatnio popularną miętę. Ciekawe efekty możemy uzyskać, kreatywnie łącząc te kolory ze sobą na zasadzie harmonii lub odwrotnie – decydując się na kontrastowe zestawienia. 
Nietuzinkowe efekty można też uzyskać umieszczając na jednej ze ścian fototapetę, konieczny jest jednak przemyślany wybór. Zamiast wzoru imitującego regał na książki czy kwietną łąkę, lepiej postawmy na fototapety z wrażeniem głębi lub odległej perspektywy (np. ocean, widoczne na linii horyzontu góry czy piaszczysta plaża). Wszystkie nasze prace można zobaczyc na terenie Warszawy.

Światło
Skoro kolory do małych pomieszczeń dobierane są z uwzględnieniem ich możliwości w zakresie odbijania światła, to kolejny pomysł na powiększenie małej łazienki, sypialni czy pokoju dziecięcego nasuwa się sam. Mowa oczywiście o oświetleniu i jego ogromnym potencjale jeśli chodzi o optyczne powiększanie małego pomieszczenia. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby – jeśli tylko to możliwe – zapewnić dostęp światła dziennego. Nie ustawiajmy na parapecie dużych roślin, zrezygnujmy z ciężkich, ciemnych zasłon do ziemi. Rozświetlone promieniami słońca przestrzenie wydadzą się większe i bardziej przestronne.
To sama zasada dotyczy oświetlenia sztucznego. Choć przytłumione światło doskonale tworzy atmosferę ciepła i przytulności, to nie jest ono najlepszym pomysłem na małym metrażu. Tutaj doskonale sprawdzą się szklane abażury lub jasne, które przepuszczają światło. Im jaśniejsze będzie pomieszczenie, tym większe będzie się wydawać. 

Lustrzane odbicie
Świetnym pomysłem na optyczne powiększenie wąskiego pokoju czy ciasnego korytarza jest wykorzystanie luster, które mogą sprawić, że przestrzeń będzie wyglądać nawet na dwa razy większą niż jest w rzeczywistości. W jakich miejscach je umieszczać, aby uzyskać pożądany efekt? Lustra najlepiej sprawdzą się naprzeciw wejścia albo w narożnikach. Jeśli nie ma takiej możliwości, to warto postawić na szafy z drzwiami przesuwnymi z umieszczonym na całej powierzchni lustrem. 
Lustro to także doskonały sposób na optyczne powiększenie małej łazienki. Jako pomieszczenie, w którym często nie ma okien (zwłaszcza, gdy mieszkanie znajduje się w bloku), łazienka nie pozwala np. na wykorzystanie światła dziennego, dlatego lustro jest jednym z najchętniej wykorzystywanych trików. Jeśli łazienka jest bardzo mała i brakuje przestrzeni na to, aby umieścić lustro np. na całej powierzchni ściany, to można zdecydować się np. na stojącą szafkę łazienkową, w której zamiast tradycyjnych drzwiczek znajduje się lustro lub też umieścić je np. na całej powierzchni drzwi. 

Lekkie, jasne meble
Jeśli do dyspozycji mamy niewielki metraż, zapomnijmy o ciemnych, ciężkich, bogato zdobionych meblach, które nie dość, że przytłoczą małe pomieszczenie, to jeszcze nie będą w nim należycie wyeksponowane.
Jak optycznie powiększyć małą łazienkę, wąski przedpokój, niewielki pokój dzienny z wykorzystaniem mebli? Przede wszystkim wybierajmy lekkie i jasne szafki, komody, regały, zwracając też uwagę na to, aby nie zabierały przestrzeni od sufitu do podłogi (jak klasyczne meblościanki). Trzeba też zadbać o ich właściwe ustawienie, które będzie miało ogromny wpływ na funkcjonalność użytkowania mieszkania.


Szukając sposobu na to, jak powiększyć wąski pokój, małą łazienkę, ciasny korytarz, nie musimy sięgać po drogie rozwiązania. Kilka prostych trików pozwoli szybko osiągnąć zamierzony efekt. Pamiętajmy też o jednym: dodatki i urocze bibeloty, choć nadają przestrzeniom prywatny rys, skutecznie tworzą wrażenie bałaganu i przeładowania. Warto dobierać je z rozmysłem i stawiać raczej na minimalizm, który jako styl doskonale sprawdzi się na małej przestrzeni.