Porady:

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Obecnie, gdy w Internecie aż roi się od stron poświęconych aranżacjom wnętrz, coraz częściej próbujemy na własną rękę urządzić przestrzeń tak, aby choć do pewnego stopnia przypominała to, co widzimy na kolorowych fotografiach. Czasem wystarczy kilka prostych chwytów, aby wykreować wnętrze na miarę marzeń. Dziś podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, który sprawdzi się nawet na małej przestrzeni mieszkalnej i przy stosunkowo niewielkim budżecie. Styl ten cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, bo za pomocą prostych rozwiązań i jasnych barw można wydobyć piękno i podkreślić wyjątkowość najbardziej nawet niepozornych wnętrz.

 

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Potęga jasnych barw
 

Domy i mieszkania urządzone w stylu skandynawskim są kwintesencją wysmakowanej elegancji, którą tworzy się z wykorzystaniem prostych form i środków. Dzięki nim przestrzeń sprawia wrażenie schludnej, minimalistycznej i uporządkowanej. Aby jednak udało się taki efekt osiągnąć, trzeba trzymać się kilku podstawowych zasad.

Ogromne znaczenie mają kolory. Nawet małe powierzchnie można optycznie powiększyć poprzez pomalowanie ścian na jasne barwy – biele czy delikatne szarości. Zrezygnujmy z ciemnych mebli, które mogłyby przytłaczać. W aranżacjach skandynawskich doskonale spisze się naturalne drewno czy – w przypadku mebli kuchennych – białe, proste fronty.

Efekt rozświetlenia i przestronnego wnętrza uzyskamy też, decydując się na ułożenie podłóg w jasnym kolorze – może to być deska warstwowa, panele podłogowe, panele LVT czy szalenie popularne posadzki terrazo lastryko, przywołujące duński design z lat 60. ubiegłego wieku.


Aby doświetlić wnętrza, warto zrezygnować z firan i zasłon, które ograniczają dostęp promieni słońca do wnętrza. Urządzając mieszkanie w stylu skandynawskim pamiętajmy, że w tego typu aranżacjach im mniej ścian i drzwi – tym lepiej. Granice pomiędzy przestrzeniami mogą być wyznaczone umownie, np. pomiędzy kuchnią a salonem będą to różne posadzki. Na małych metrażach, zamiast stawiać ściankę działową w celu wydzielenia sypialni, można postawić regał, który pozwoli zachować prywatność, a zarazem nie przytłoczy wnętrza. Świetnym rozwiązaniem będzie też lekka ażurowa ścianka czy biały kwietnik. 
 

Dla tych, którzy lubią zmiany

Urządzanie mieszkania w stylu skandynawskim wiąże się nie tylko z doborem dodatków, ale przede wszystkim ze stałymi elementami wyposażenia. Warto przy tym pamiętać, że atutem aranżacji o skandynawskim rodowodzie jest łatwość ich ewentualnej adaptacji do innych projektów, jeśli z czasem zajdzie taka potrzeba czy zmienią się upodobania domowników. Wprowadzanie zmian ułatwia fakt, że projektanci czerpiący inspiracje z północy stawiają przede wszystkim na jasne kolory, neutralne i dobrze komponujące się z wieloma dodatkami czy meblami. Np. białe kafelki w łazience, które są kwintesencją stylu skandynawskiego, świetnie można uzupełnić o inne kolorystycznie akcenty, jeśli będziemy chcieli zmienić wystrój. Również jasne fronty kuchenne, doskonale oddające styl mieszkań szwedzkich czy duńskich, są na tyle neutralne, że z łatwością wpiszą się też w aranżacje minimalistyczne, np. dzięki wymianie samego blatu czy uchwytów. 

Dla miłośników harmonii

Aby urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, warto sięgać po naturalne materiały, które we wnętrzu budują poczucie harmonii i komfortu, a zarazem – są przyjazne środowisku naturalnemu. Świetnie sprawdzi się na przykład stolik wykonany z palet, który daje im drugie życie czy nadgryziona już nieco przez ząb czasu szafka nocna po babci, która będzie efektownym elementem budującym charakter wnętrza.

Mieszkania w stylu skandynawskim są eleganckie, modne, gustowne, a to wszystko można uzyskać przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym. Jednak swoją popularność wnętrza utrzymane w tym charakterze zawdzięczają również harmonii, która sprzyja odpoczynkowi i daje poczucie komfortu.