Porady:

Lustro dekoracyjne do salonu, przedpokoju

Lustereczko powiedz przecie… które z Was najpiękniejsze w świecie.
Lustra. Niezastąpiony dodatek do wnętrza, potrafiący błyskawicznie odmienić charakter danej przestrzeni. Już w epoce paleolitu przeglądano się w zwierciadłach. W tamtych czasach używało się wygładzonych kamieni lub tafli wody. W starożytności produkowano lustra z polerowanych metali: srebra, cyny, ołowiu czy brązu. Wada to podatność na korozję. Niski współczynnik odbicia sprawiał, że dawały one ciemny obraz i nie nadawały się do pomieszczeń ze sztucznym oświetleniem świec. Dopiero XII wiek przyniósł produkcję luster ze szkła, które powlekano cienką warstwą metalu. A prym wiodła w tym Wenecja. Dzisiejsze lustro dekoracyjne do salonu jest wykonane praktycznie w tej samej technologii.

 

Nowoczesna obróbka szkła

Lustra w tamtym okresie były bardzo drogie. Rewolucja technologiczna nastąpiła kilka stuleci później – w połowie XIX wieku. Niemiecki chemik wynalazł metodę powlekania szkła cienką warstwą srebra. Proces ten został przystosowany do masowej produkcji, co znacznie obniżało cenę zwierciadeł. Rozwiązało również problem użycia szkodliwej rtęci. Dzisiejsze maszyny i dostępne oprogramowanie umożliwiają wykonanie dowolnych zdobień i luster w rozmaitych wariantach. Lustra dekoracyjne na ścianę do salonu lub przedpokoju przybierają obecnie formę kompozycji, czyli tzw. obrazów lustrzanych. Na tafli można wypiaskować kształty, rysunki lub litery. Szczególnie interesująco wygląda fazowanie. Proces ten polega na wytworzeniu na krawędzi szklanej tafli szerokiej fazy. Efekt to załamanie powierzchni szkła, dzięki czemu osiąga się niezwykłe rezultaty wizualne. A jeśli chodzi o inne efekty specjalne to oprócz dobrze znanych luster weneckich do dyspozycji pozostaje jeszcze wiele niebanalnych propozycji. Propozycji, które ożywiają aranżacje, ale i potrafią nadać pomieszczeniu zupełnie inny wymiar.

Do wyboru do koloru

Dosłownie i w przenośni. Lustro dekoracyjne do salonu, może obecnie podążać nawet za najbardziej śmiałymi i malowniczymi pomysłami. Lustra barwione to te wykonane z użyciem barwnego szkła, powleczone warstwą srebra. Są zazwyczaj wykorzystywane w sypialniach tam, gdzie kolor i niskie odbicie światła jest pożądane. Najbardziej popularny w tej opcji jest brąz, grafit, błękit, ale też zieleń, żółć i czerń.

A jeśli kolorowi powiedzieć nie, to zaskakiwać może również klasyka. Kryształowe lustra dekoracyjne do salonu albo przedpokoju, nie muszą być zwyczajne i przewidywalne. Charakteryzują się one super jasnym odbiciem i co równie ważne brakiem zielonkawej barwy – tzw. szkło Starphire. Dzięki tym cechom idealnie nadają się do rozjaśniania pomieszczeń – właśnie takich jak przedpokój, ale też do idealnie białych wnętrz lub tych projektowanych w ekskluzywnym stylu glamour.

Przepych może zapatrzeć się w przeszłość. Lustra postarzane są przy pomocy dodatkowego barwienia. W ten oto sposób naśladują lustra korodujące, przypominają czasy renesansu, baroku. Z wdziękiem wkomponują się równie dobrze w styl retro, odwołujący się praktycznie do każdej, dowolnie wybranej epoki.

Nieograniczone możliwości designu

Dlatego lustro dekoracyjne na ścianę będzie cieszyć się niezmienną popularnością. Tym bardziej, że obróbka i wykonanie dają okazję do tego aby z aranżacją zaszaleć. Tak jak na zamku w Pszczynie, gdzie znajdują się największe lustra w Europie.